Mindannyiunk érdeke
a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség
( Egy történelmi pillanat köszöntése)
A nagy pillanatokról általában csak később derül ki jelentőségük. Az első magyar női érdekvédelmi ernyőszervezet, a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség - rövid nevén “Női Érdek” - létrejöttéről azonban már az első lépéseknél nyilvánvaló, hogy nagyon fontos szerepe lesz a magyar nőszervezetek életében. Hogy milyen mértékben, az tőlünk függ.
Amióta a rendszerváltás után a civil világ megindult, és a fűgyökér nőszervezetek terebélyesedni kezdtek, köztudott volt, hogy szűkebb közössége javára, saját és társai örömére az országban számos nőkérdéssel foglalkozó egyesület, alapítvány tevékenykedik. Többször történt kísérlet ezek számbavételére, akár tevékenységük rendszerezésére is, de az erre irányuló törekvések nem bizonyultak elégségesnek ahhoz, hogy beszélni lehessen a magyar nők összefogásáról, erőink felméréséről, közös álláspontunk kialakításáról, érdekeink védelméről és érvényesítéséről.
Az idő 2003-ban érlelte meg a feltételeket, és szerencsére akadtak nőtársaink, akik felismerték a pillanatot. Szőni-fonni kezdték a hálót, és kikerekítették belőle a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetséget. Óriási szervező munka, átdolgozott forró nyár, hosszú töprengéssel töltött éjszakák munkája tette lehetővé az ernyőszervezet létrejöttét.
Nézzünk vissza a nagy ambícióval és tehetséggel megtett út egypár mérföldkövére:
2003. május 30-31. (péntek-szombat)
A Magyarországi Női Alapítvány (MONA) és a Magyar Internetező Nők Egyesülete (MINők) kezdeményezésére és szervezésében megrendezésre került Budapesten a III. Nõi Civil Kerekasztal, ahol a záráskor a résztvevők szándéknyilatkozatot fogadtak el egy országos női ernyőszervezet létrehozásáról. A szándéknyilatkozatot velünk együtt 59 szervezet írta alá. Létrejött egy szervezõ/elõkészítõ munkacsoport azzal a feladattal, hogy kidolgozza a leendő szervezet alapszabályzatát és előkészítse az alakuló ülést. 2003. nyarán beindult a munka, s üléseken, személyes találkozások alkalmával, levelezőlistákon folyt az egyeztetés, a vita, mentek az e-mailek, érkeztek a korrekciók, a javaslatok, a cáfolatok.
2003. október 3. péntek
Ez a dátum a születés dátuma, a “Női Érdek” (első lánykori nevén MANÉSZ), a Magyar Nõi Érdekérvényesítõ Szövetség alakuló ülése Budapesten. Az ország legkülönbözõbb pontjairól mintegy ötven nõtársunk érkezett – egyetlen egy szünettel zajlik az egész napos munka, a működési szabályzat megszavazása lelkes, felemelõ légkörben. 35 alapítóval megalakult az ernyõszervezet, s lezajlott a vezetőség titkos szavazással történő megválasztása is az alábbi eredménnyel:
Elnök: Wirth Judit – NaNe (Nők a Nőkkel Együtt az Erőszak Ellen) Egyesület, Budapest
Titkár: Csapó Ida - MINők (Magyar Internetező Nők) Egyesülete, Budapest
Alelnökök:
Álmosné dr. Kajdy Ella - Soroptimist International Club, Pécs
dr. Botta Ádámé Gajdon Nárcisz - Főnix Újrakezdő Nők Egyesülete, Inárcs
Gurály Edina - Első Nyírségi Fejlesztési Társaság, Nyíregyháza
2003. október 12. vasárnap.
Az European Women Lobby (EWL) az Európai Uniós tagállamok több ezer nőszervezetének ernyőszervezete, a női érdekek Európai Uniós lobbi szervezete, amelybe a magyar “Női Érdek” a megalakulását követően nemzeti koordinátor feladatok ellátására azonnal a felvételét kérte. Az EWL az éves közgyűlésén egyhangú szavazással teljes jogú tagként felvette a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetséget.
Kapcsolattartó Wirth Judit, a “Női Érdek” elnöke.
2003. november 7-8. (péntek-szombat)
Közgyűlés a “Nõi Érdek” alapszabályának, a bíróság által kért módosításai miatt. Ezenkívül a létrejött munkacsoportok működésével kapcsolatos teendõk áttekintése, belsõ képzés elindítása, azaz négy elõadás meghallgatása nõtársainktól a lobbizás, az érdekérvényesítés terén szerzett tapasztalatokról, valamint az elõttünk álló teendõk megbeszélése, például a napirenden lévõ antidiszkriminációs törvénytervezet kapcsán.
Ezt megelőzően a Bagolyvár II. Nőtalálkozón – melyet az Esélyegyenlõségi Kormányhivatal szervezett - Csapó Ida titkár lehetõséget kapott arra, hogy bemutassa a “Nõi Érdek”-et, az itt is vázolt mérföldkövekrõl beszámoljon, valamint beszéljen arról, hogy az EWL-ben betöltött nemzeti koordinátori szerep megvalósítása hogyan lehetséges, miért és miben szükséges valamennyi nõszervezet együttmûködése. Ez utóbbi kapcsán szóba került az NCA törvény révén kialakítandó Nõi Kollégium létrehozásának szükségessége, az e téren elengedhetetlen összefogás a három jelenleg ismert magyar nõi ernyõszervezet között (a “Nõi Érdek”-en kívül ezek még: Magyar Nõk Szövetsége, Magyar Asszonyok Ezredévi Szövetsége).
2003. novembere
Tizenkét munkacsoport szervezése zajlik abból a célból, hogy a teamek az adott szakterület aktuális feladatainak megoldásán tevékenykedjenek. A Veszprémi Nők Kerekasztala Egyesület részéről egyelőre három munkacsoportba jelentkeztünk. Szervezzük a Nők a döntéshozatalban munkacsoportot, részt veszünk a nemzetközi kapcsolatok, illetve a nõk elleni erőszakkal kapcsolatos munkacsoport tevékenységében.
(A működéshez pénz még nincs, de minden civilek védőszentjén, Szent Civiliuszon kívül tehetségünk és akaratunk is megsegít majd bennünket. Ehhez azonban pályázni kell !)
Kívánságok
Szeretnénk, ha a “Nők a Döntéshozatalban” munkacsoport alakuló ülése Veszprémben lenne december elején.
Hisszük, hogy az ernyőszervezet új lehetőségeket biztosít a magyar nőszervezetek számára ahhoz, hogy egymással és Európa mintegy 2000 nőszervezetével közösen dolgozhassanak a társadalom nőket érintő problémáinak megoldásán. Van tennivaló bőven.
Kezünk legyen kinyújtva segítésre, támogatásra, barátkozásra.
Dolgozzunk együtt, egymást segítve, jókedvűen.
Veszprém, 2003. november 16.
Huszár Józsefné Júlia
Veszprémi Nők Kerekasztala Egyesület
(A továbbiakban honlapunkon www.venoke.hu külön oldalt nyitunk a “Női Érdek” hírei számára.)