"Beszélgessünk Európa jövőjéről!”

 

A Miniszterelnöki Hivatal EU Kommunikációs Főosztály

„Beszélgessünk Európa jövőjéről”
című pályázati program keretében megvalósuló projekt ingyenes, információs tájékoztató anyaga

 

 

 

 

 

Tartalomjegyzék
 

 

  Esélyegyenlőség

 2. oldal

 

Az EU aktuális miértjei                                                                 

(avagy kérdések egy társadalmi eszmecseréhez)

 4. oldal
 

Kis- és közép-vállalkozások

 9. oldal 
 

munkavállalás az eu-ban

13. oldal
 

Szociális biztonság, egészségügy

16. oldal

 

Civilek az EU-ban

19. oldal
 

Költségvetés

 21. oldal
 

Állampolgári jogok az Európai Unióban                                     

 24. oldal

 

  

   

Esélyegyenlőség

 

 

Van-e olyan rendelkezés az Európai Unióban, amely a női egyenjogúságot biztosítja a munkába jutás, a szakképzés, a fizetés stb. terén?

A nők jogainak védelme egyidős az Európai Unió történelmével. A nők és férfiak közötti egyenlő bánásmód, az azonos esélyek biztosítása az unió egyik legfontosabb politikai célja. Már az alapító okirat is kimondja, hogy a nőknek és a férfiaknak egyenlő munkáért egyenlő bér jár.

Az ezzel kapcsolatos közösségi irányelvet minden tagországnak kötelező alkalmaznia. Ma már a tagállami szabályok harmonizálása a közösség egyik legkidolgozottabb részévé vált, és nemcsak a diszkrimináció kizárásával foglalkoznak, hanem pozitív programokkal valódi esélyegyenlőséget kívánnak biztosítani a nők számára.

 

Milyen tervek vannak kilátásban és mik valósultak meg az egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség területén?

 

Magyarország viszonylatában az esélyegyenlőség területén fontos előrelépés volt, hogy a Munka Törvénykönyvének (1992. évi XXII. törvény) 2001. július elsejétől hatályos módosítása bevezette az „egyenlő értékű munkáért egyenlő bér” fogalmát. A szabályozás szerint 2004. évtől kezdődően a munka díjazásának meghatározása során az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani.

 

A közösségi jog e témakörre vonatkozó teljes harmonizációját hazánkban az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény valósította meg. A törvény kimondja, hogy az esélyegyenlőség előmozdítása elsősorban állami kötelezettség és deklarált célja, hogy hatékony jogvédelmet biztosítson a hátrányos megkülönböztetést elszenvedők számára. Lehetővé teszi a közérdekű igényérvényesítést, a jogsérelem esetén a bizonyítási teher megfordulását és 2005. évtől kezdődően speciális, az egyenlő bánásmód megsértése esetén eljáró hatóság felállítását rendeli el (Egyenlő Bánásmód Hatóság).

 

Az esélyegyenlőség területén kiemelt szerepet játszik az ENSZ által szervezett Nők Világkonferenciája, melynek 1995 szeptemberi pekingi ülésén a nők esélyegyenlőségének előmozdítása érdekében a Pekingi Cselekvési Platform (Platform) néven ismertté vált 12 kritikai terület fejlesztését tűzték ki célul. Az 1995-2000 közötti időszakban a szegénység, a média, az oktatás-képzés, a gazdaság, a döntéshozatal, a környezet, az erőszak az emberi jogok, az egészségügy, a HIV/AIDS vírus elleni küzdelem, a nők hatalmon témakörei kerültek előtérbe. A 2000-2005-ös időszak prioritásai a szegénység, a nők és a globalizáció, a környezeti menedzsment, a média és az információs technológiák, a Platform és a CEDAW (a nőkkel szembeni megkülönböztetés minden formájának felszámolásáról szóló ENSZ egyezmény) kapcsolata, valamint a fegyveres konfliktusok témaköre. Az ENSZ 2000-ben fogalmazta meg továbbá a fejlesztések fő irányvonalát adó Millenniumi Fejlesztési Célokat, mely nyolc alapvető fejlesztési területet jelöl meg a 2000-2015-ös időszakra.

 

Az Európai Unió is számos intézkedést foganatosított a Platform megvalósításának érdekében. Megalakultak a nemi esélyegyenlőséggel foglalkozó testületek az Európai Bizottságban (Foglalkoztatási és Szociális Főigazgatóság és komitológiai bizottságok), az Európai Unió Tanácsában (munkacsoporti szint, Tanácsi formáció) és Európai Parlamentben (Nők Jogai és a Nemek közötti Esélyegyenlőség Bizottság), valamint jelenleg is folyik a Nők és Férfiak Esélyegyenlősége Európai Intézetét alapító jogszabály elfogadásának tárgyalása.

 

Az EU eddig főként az alábbi kritikai területekkel foglalkozott: részvétel a döntéshozatalban, a családi élet és a hivatás összeegyeztethetősége, egyenlőtlen bérezés, családon belüli erőszak elleni küzdelem, gazdasági döntéshozatal, munkahelyi szexuális zaklatás.

 

Számos közösségi program és kezdeményezés is elősegíti a nemi esélyegyenlőség megteremtését (DAPHNE, EQUAL, esélyegyenlőségi keretstratégia). A Bizottság 2003 óta évente készít jelentést az Európai Tanács tavaszi ülésszakára, amelyben bemutatja a nemi esélyegyenlőség terén, közösségi szinten egy év alatt megtett intézkedéseket, és javaslatot tesz a következő időszak prioritásaira.

 

Az Európai Bizottság 2004 májusában tette közzé az „Esélyegyenlőség és diszkrimináció-mentesség a kibővített Európai Unióban” című Zöld Könyvét, amelyben konzultációra hívta az érintett szervezeteket. A konzultáció során szerzett tapasztalatok világossá tették, hogy a nagy többség fontosnak tartja a figyelemfelhívás további erősítését, valamint mind az esélyegyenlőség, mind a diszkrimináció elleni küzdelem terén további EU-akciók kezdeményezését. Ennek nyomán hirdették meg a „diszkrimináció elleni és esélyegyenlőség mindenki számára” keretstratégiát, mely a jelenleg is működő Esélyegyenlőségi Keretstratégia nyomdokaiba lép a 2007-2013-ig terjedő időszakra. A keretstratégia egyik akciója éppen a figyelemfelhívás és az együttműködés területét emeli ki, amelynek egyik konkrét megvalósítási pontja az Esélyegyenlőség Mindenki Számára Európai Év (2007) megszervezése. Az Európai Bizottság által kidolgozott és a Tanácsnak benyújtott javaslat kiemelt célként kezeli a jogok, a képviselet, a felismerés, elfogadás és tolerancia kérdését.

 

További információ: http://www.eu2004.hu/index.php?op=kozossegi_politikak&id=13

http://www.europa.eu.int/comm/employment_social/gender_equality/index_en.html

 

 

Az EU aktuális miértjei

      (avagy kérdések egy társadalmi eszmecseréhez)

 

Magyarország európai uniós tagságának második évéhez közeledve szűnni nem akaró viták tárgya a félévszázados európai integráció jelene és jövője. A különböző közvélemény-kutatásokból már évek óta tudni lehet, hogy az EU társadalmi (el)ismertsége csökkenő, holott eredeti történelmi küldetését lényegében teljesítette: tartós békét, stabilitást és prosperitást szavatolt a benne résztvevő nemzetek számára. Nincs itt valami ellentmondás? Vagy azoknak van igazuk, akik szerint a második világháború emlékképének halványulta egyfelől, illetve a hidegháború fenyegető kétpólusú világképletének széttöredezése másfelől prioritás-váltást hozott az emberek gondolkodásában és elvárásaiban is? S ennyiből a „hagyományos” EU-ambíciók ma már nem elegendőek? Annyi bizonyos, hogy az EU alkotmányos szerződés ratifikálásának a megtorpanása mindenütt felvetette azt a kérdést, vajon mennyiben halad azonos irányban az EU-integráció folyamata az állampolgárok tényleges igényeivel, törekvéseivel, prioritásaival és egyetértésével. Hasonló tartalmú gondolkodás, szűkebb-tágabb körökben Magyarországon sem ismeretlen. Amikor az alábbiakban egyes kérdések és felvetések főbb csomópontjait áttekintjük, néhány különösen fontos dilemmára, problémára is igyekszünk emlékeztetni az óhatatlanul szerteágazó eszmecserékben.

 

1.       Van-e „hétköznapi EU”?

 

Két évvel ezelőtt, amikor közeledett Magyarország EU- taggá válásának dátuma, akadtak, akik egyfajta „csatlakozási sokktól” tartottak, attól félvén, hogy a belépés túl hirtelen idézhet elő kényszerű változásokat az emberek életében, és ennek feldolgozása nem mindenütt megy majd simán. Aztán kiderült, hogy az alapvető probléma nem ez, hanem éppen, hogy a túlságosan is „sokktalan” taggá válás jelentette.

 

A magyar emberek többsége a hétköznapi életben semmilyen fontosabb jelből nem észlelte – sok helyütt mindmáig sem észleli – annak tényét, hogy az Európai Unió tagja lett. Nem következett be változás patetikus szinten – ugyanazok maradtak a nemzeti szimbólumok –, miként nem következett be drámaian új a gyakorlati életben sem. Továbbra is forint maradt a fizetőeszköz, továbbra is határellenőrzés van – még ha könnyített is – a tagországok felé, a régi tagállamok többségében továbbra sem lehet engedély nélkül munkát vállalni, vagy bizonyos szolgáltatásokat teljesíteni. Egyelőre még csak szórványos a közösségi ingyen-pénzek várt tömeges beáramlása, (nem is lehetett másként, hiszen a felzárkóztatási programokat konkretizáló tényleges projektek kivitelezése több éves átfutást feltételez, meg aztán a tagság első három évében a közösségi támogatás lehetséges mértéke is harmada csupán a 2007-től esedékes szintnek). Miként a tagságtól remélt gazdasági fellendülés és prosperitás sem tud érezhetően kialakulni néhány hónap alatt. Cserébe elmaradt a némelyek által félt áremelkedési „negatív sokk” is, sőt, az infláció összességében tovább csökkent.

 

Hol itt a tagság? Hol itt az EU? Mire volt az egész hűhó? Sok helyütt hangzottak el efféle kérdések az elmúlt másfél évben. Egy kicsit felvetve általában is azt a kérdést: vajon van-e egyáltalán hétköznapi értelemben érzékelhető EU? Vagy főként csak egy elit-klub okoskodó magánügye az egész? (Miként az „alkotmányos” vita is sokak szerint a maga intézményi vitáival megmaradt ennek a körnek a belügye.) Ha viszont – mégiscsak – lehet napi tartalma és gyakorlati következménye is az integráció fejlődésének, úgy az főként miben tud(hat) az állampolgárok szemében hétköznapi előnyt, értelmet adni az uniós tagsághoz?

 

Egyáltalán: miben tudja az egyén a leghamarabb és a legegyértelműbben lemérni – vagy akár érzékelni – azt, hogy országa jogi és gazdasági konzekvenciákkal bíró módon, szerves részévé vált az európai államok nagyobb közösségének, és hogy az jó, hogy ez így van? Miben méri a (társadalmi, politikai, szociális) közérzetét, és lehet-e erre a közérzetre kimutatható hatással - már most, avagy a belátható jövőben - az uniós tagság? Kell-e, lehet-e tudatosítani, hogy mit jelent a tagsággal kötelezően átvett EU-joganyag mondjuk a természetes környezet, vagy a fogyasztók hétköznapi érdekének a védelmében? Hogy mit jelent történelmi léptékkel példátlan volumenű külső források elérhetősége? Mit jelent a világpiacon, a világpolitikában észrevehető súllyal megjelenő nagyobb egész részeként, annak védelmében egyfelől, üzenetközvetítésben felerősítő hatással bíró adottságaira is támaszkodva másfelől mozogni a tágabb külvilágban? Lehet-e nem kampányszerűen elősegíteni ennek tudatosulását? Avagy ki kell várni a tanulási – megtapasztalási – folyamat érlelődését? És ha addigra már túl késő? Ha, mondjuk, van (mint ahogy: van), ami ma még csak részben jelentkezhet – mert ott van az a projekt-átfutási idő, vagy mert a prosperitás nem támad máról holnapra, avagy mert a csatlakozási szerződésben elfogadott átmeneti korlátozások miatt a tényleges hatás csak később jöhet elő –, mit lehet (kell-e?) tenni addig is?

 

Szóval: van-e az egyén szintjén is érezhető (és potenciálisan áldásos…) „hétköznapi EU”, és ha elvben van, akkor a gyakorlatban egyelőre látszólag – miért nincs? S mit lehet (kell-e) tenni, hogy (tudatosan) legyen?

 

2.       A „mélyebb EU” mélyebb kérdései…

 

Az persze egy dolog, hogy mit érez egy néhány hónapja csatlakozott új tagállam közvéleménye az EU létező (vagy netán csak vélt) előnyeiből, s más dolog az az általános körben tárgyalt dilemma, hogy vajon jó irányban halad-e maga az integráció? Aminek kapcsán a legalapvetőbb kérdés persze mindjárt az, hogy: mi tekinthető a „jó iránynak”?!

 

Mi a mérce? Hogyan igazolható, hogy mindazok az előnyök, amiket az EU egésze nyújt, ugyanilyen hatásfokkal különálló nemzetállamként nem biztosíthatóak? A gazdasági prosperitás mértékében? A jólét nagyságában és összetételében? Az életminőségben? Az egyéni érvényesülésben, a mobilitásban, a látókör szélesedésében? A társadalmakon belüli egyenlőtlenségek csökkentésében? A tagországok közötti tartós békében? A közbiztonság erősítésében? A világpiaci, világpolitikai tekintély és befolyás fenntartásában, netán erősítésésben? A potenciálisan káros külső hatások hathatós kivédésében?

 

Ebben mind együtt, vagy főként némelyikben? Van-e köztük hierarchia? Mi legyen a prioritás? És vajon mi szolgálja e célokat jobban? Ha közösen létrehozott intézmények és mechanizmusok tesznek érte főként, (sok esetben az egyes tagállamok egyéni akaratától függetlenül – netán éppen azok ellenében is), vagy ha a mindenkori nemzeti érdekek és szándékok kölcsönhatása dönt el mindent? Brüsszel, vagy a nemzeti akarat? Melyikből mennyit? Rossz-e az, ha főként csak az egyik?

 

Főként, hogy mindeközben az is ténykérdés: az integráció sáncain belül erősödik a nagyobb ráhatás potenciáljával rendelkező tagállamok részéről a nemzeti érdekérvényesítés – néhol közös céloktól is eltérítő – törekvése is. Vajon lehet-e mondani, hogy mindez mára már igazából az EU képét túlnyomóan meghatározó tényező? Vagy inkább arról van szó, hogy a „rossz hír a jó hír” elvet követve, a sajtó alapvetően mindig inkább ezeket a jelenségeket kapja fel, nem csak hírül adva, de igazából túl is dimenzionálva gyakorlati jelentőségüket?

 

3.       Szociális EU, vagy versenyképes EU?

 

Voltaképpen az európai integráció – a hajdani legendás Közös Piac – megszületése óta naponta újjászülető kérdések ezek. Amelyek kapcsán azonban – a sikertelen „alkotmányos” népszavazások fényében is – 2005-ben látszólag minden korábbinál hangsúlyosabban előtérbe került egy mind többek által favorizált főprioritás: a versenyképesség, a gazdasági növekedés, az innováció, az európai fellendülés kihívásának mindenekelőtti megválaszolása. 

 

A vonatkozó érvelés egyszerű és hatásos. Úgymond: az EU sem tagjainak és polgárainak jólétét, szociális és környezeti biztonságát, sem pedig a külső kihívásokkal szembeni hathatós védelmét nem tudja szavatolni (finanszírozni!), ha gazdasága, ipara, technológiai bázisa, innovációs készsége és munkavállalóinak felkészültsége tartósan és jelentősen elmarad a versenytársakétól. Legitim célt jelent mindaz, ami ebben a vetélkedésben ismét helyzeti előnyt biztosít az Uniónak és tagországainak. És legitim módszert és eszközt jelent minden – beleértve az integrációs eszerinti igazgatását is –, ami ehhez hozzásegít. Másfelől viszont – e vélemény szerint – ezek bevetése elengedhetetlen is! Ahogyan egy vezető beosztású brüsszeli diplomata fogalmazott tavaly: „Az EU egy régi és patinás klub. Ám létének értelme nem önmagában van, hanem azokban a célokban, amelyek érdekében egykor létrehozták.”

 

Ezen a ponton azonban újabb útelágazások és mindezekhez kapcsolódó kérdések jelentek meg.  Vajon nem kezdettől fogva a klub induló értékének és céljának számít-e a szolidaritás is? Vajon hajdan, az akkor mélységesen elmaradott dél-olasz régiók felzárkóztatása nem szolgálta-e az egész Közös Piac érdekét? Ha ez a logika akkor igaz volt, ugyan mitől vesztette volna el az érvényességét a mai szegényebb régiók vonatkozásában? És vajon nem alapvető cél és érték-e a szociális biztonság, a természetes környezet védelme? Vajon – végső soron – nem mindezek érdekében is történik-e minden más is (a gazdasági prosperitást is beleértve)?

 

Ha viszont ez is mind igaz, mennyiben adható prioritás és elsőbbség a főként csak versenyképességi megfontolásokat szolgáló törekvéseknek? Mi a helyes egyensúly? A kifinomult európai szociális háló valóban nem termel közvetlenül új értéket, miközben egyes versenytársakhoz képest súlyosan megterheli ezen új érték előállításának költség oldalát. De vajon azt jelenti-e mindez, hogy akkor tehát megérett az idő megnyirbálásukra? Vajon azon feljövő világpiaci versenytársaknak van-e igazuk, amelyek az EU-átlagot meghaladóan költenek innovációra, gazdasági növekedésük alaposan meghaladja az Unióét, viszont mindezek forrása részben abból is fakad, hogy a társadalmi gondoskodás költsége európai mércével minimális? Akadt közöttük, ahol milliósra tehető a hajléktalanok száma, milliós a gyermekhalandóság, teljes országrészekben ismeretlen a környezet tudatos védelme, a munkavállalók által ledolgozott heti munkaórák száma jelentősen az európai átlag fölött van, miközben az évi átlagos európai pihenőnapok töredékét vehetik ki csak szabadságnak.

 

És vajon amikor mindebből a dilemmából a tagországok a kiutat keresik, nemzetállamként,  vagy Európai Unióként tudják-e azt megtalálni könnyebben? Ma a tagállamok összeülnek „EU-ként”, elhatároznak egy hangsúlyos gazdaságpolitikai irányt, majd mindennek tényleges végrehajtását a tagállami kormányokra bízzák. Amelyek viszont sok esetben végül nem a közösen elfogadott gazdaságpolitika prioritásaihoz, hanem a pillanatnyi belpolitikai megfontolásokhoz igazítják valóságos cselekedeteiket. Uniós szinten nincs tényleges eszköz az eredeti gazdasági célok végrehajtásához, vagy elmaradásuk szankcionálásához. Cserébe a célok elmulasztásának szégyene már az Uniót terheli. Van-e ebből kiút?

 

4.       Egy bukott szerződés túszaként?

 

Lám, már megint ahhoz az induló kérdéshez érkezünk, hogy: több EU kell-e a jövőben, vagy kevesebb? És: bármelyik is, de végső létében, működése logikájában, tevékenysége prioritásaiban főként milyen legyen? Az adott, gazdaságpolitikai példában vajon hol a hiba: abban, hogy a rendszer nem rendelkezik a végrehajtást szavatoló szükséges eszközökkel, vagy abban, hogy a rendszerben résztvevők adott helyzetben végre nem hajtható (számon nem kérhető) célokban (és keretek között) állapodnak meg? De vajon lehet-e egyáltalán másként?

 

Voltaképpen a tavaly végül befagyasztott alkotmányos szerződés egyik – szerzői és aláírói szándékai szerint kitűzött – célja az lett volna, hogy egységes keretben összefoglalja, ezzel rendszerezze és átláthatóvá tegye, hogy mi minden is alkotja azt a nagy egészet, amelyek együttesen – országok, intézmények, célok, feladatok, döntési mechanizmusok és jogszabályi keretek – az Európai Uniót alkotják. Mindezzel – még mindig: az alkotói szándékok szerint -, az is egy fokkal átláthatóbbá válhatott volna, hogy főként ki (vagy mi) csinál - főként mit?

 

A szerződés hatályba helyezése azonban adott formájában és a belátható időn belül több mint kérdésessé vált. Ezzel viszont a formálisan elutasítottnak minősített dokumentum túszává lett minden, amit csak az EU jelenje és jövője kapcsán abba beleírtak. Maradjon-e ez így? Lehet-e legitim bármely részét külön kezelni és azt ismét életre kelteni, ha egyszer az egész együtt – kellő népakarat híján, bármi volt is ez utóbbi oka - nem tudott hatályos lenni? De elfogadható-e az másfelől, hogy semmi se változzék, miáltal idővel óhatatlanul működési zavarok terhelik majd az egész építményt, csak azért, mert egy adott pillanatban, adott körben, adott módon feltett kérdésre – egy tágabb szövegösszefüggésre - nemleges válasz született? Mi lehet a kiút? Semmi se változzon többé? Ha mégis: ki adjon mandátumot, kinek, mi alapján, mihez, hogy valami változhasson? És mikortól?

 

5.       Meddig bővülő EU?

 

Az EU létének alapvetése a béke, a biztonság, a stabilitás szavatolása. Mindenekelőtt a tagországok számára, majd azok közvetlen szomszédságában, majd pedig annak tágabb környezetében. Végső soron pedig – mindenütt. Éppen abból is kiindulva, hogy minden konfliktus mérgező hatása előbb-utóbb begyűrűző hatású. Elébe menni, kivédeni, kezelni és lehetőleg megoldani (vagy tompítani) – ez nem csupán a globális politikai felelősségvállalás szükségszerű terhe, hanem a tagállamok összességének elemi stratégiai érdeke is.

 

A kelet-európai új demokráciák felé mindez kiegészült egy történelmi tartozással is: az érintett országok tényleges „európaiságának” az elismerésével. Azzal, hogy ha a második világháború után másutt húzódik a vasfüggöny, akkor közülük némelyek már annak idején is alkalmasint az alapító országok között lehettek volna.

 

Az utóbbi időben azonban komoly dilemma merült fel. Vajon amikor az Unió az említett fő célok – béke, biztonság, stabilitás – érdekében az EU-tagság kilátásba helyezésével is igyekszik hathatósan konszolidálni újabb és újabb szomszédos térségeket, mindazt, amit nyer a biztonsági oldalon, nem veszélyezteti-e közben a működőképesség kockáztatásával? Nem jelent-e kockázatot a napi menedzsmentben a folyamatos létszámgyarapodás (változatlan intézményi struktúrák, döntéshozási mechanizmusok – és költségvetési (finanszírozási) adottságok mellett)?! És vajon nem jelent-e kockázatot az integrációs irányok és célok meghatározásában, a követendő politikák megfogalmazásában a tagállamok közötti sokféleség egyre nagyobb kiterjedése és összetettsége?

 

Meddig bővülhet az EU és milyen feltételek mellett? Van-e jól megérlelt legitim forgatókönyv egy igazán „Nagy EU” működtetésére? Adekvát-e ez még a közeli és lehetséges távolabbi jövő bővítési kihívásait tekintve? Az alkotmányos szerződés e téren is igyekezett volna olyan könnyítéseket, egyszerűsítéseket hozni az intézmények és a működési mechanizmusok világában, hogy azok elvben a létszámgyarapodást is bekalkulálták. Ez most mind elmarad. De vajon elegendőek-e pusztán az 1993-as koppenhágai kritériumok?

 

Folytatódhat-e minden ugyanúgy tovább, ahogy eddig, vagy netán jelentsen be az Unió „moratóriumot” („emésztési szünetet”…, ahogy egyesek szorgalmazzák)? De vajon megengedheti-e magának ennek bejelentését? És közben mi történjen? És utána? Mi legyen Ukrajnával, mi legyen Törökországgal, mi legyen a kaukázusi szovjet utódállamokkal? Mi a fontosabb: „európaizálásuk” egy stabilabb EU jövője érdekében is, (ám esetleg menedzselési problémákat felvetve az utóbbi belső hétköznapjaiban), avagy az unió zavartalanabb működőképességének szavatolása – borítékoltan bizonytalanabb szomszédsági háttérrel? Ki döntse ezt el? Mikor, mi alapján, ki által jóváhagyva?

 

6.       Konklúzió

 

Annak idején, amikor Magyarország csatlakozása már közeli napirendi kérdés volt, tudni lehetett, hogy tagsága már nem ugyanabban az Unióban fog bekövetkezni, mint amit hajdan a tagsági kérelem megfogalmazásakor megcélzott. Ez már egy másik EU, ami nem kis részt attól is változik, hogy Magyarország (meg még kilenc további ország) a tagjává vált. Ráadásul az Uniónak mindeközben két további erőpróbával is szembesülnie kellett, és kell ma is: egy belső kihívással, ami az integráció mélyüléséből adódik (mint amilyen a közös pénz, vagy Schengeni Egyezményen alapuló „határok nélküli” EU létének a menedzselése). És egy külsővel, ami a globalizációban, és a már említett, egyre brutálisabb külső gazdasági verseny-nyomásban testesül meg. S történik mindez akkor, amikor az uniós népesség tényleg rohamléptekben öregszik, és minden egyéb kihívástól eltekintve is: egyre kevesebb embernek kellene egyre hosszabb távra egyre több ember számára új értéket termelnie. A gazdasági tartópillér gyengül, miközben az együttműködésre, szolidaritásra, áldozatvállalásra kényszerítő hajdani motívumok (háborús emlékkép, hidegháborús logika) felszívódtak. A belépésre váró országok száma viszont közben egyre nő…

 

Ez mind együtt jelenti azt az Európai Uniót, amelynek két év óta lassan már mi is tagjai vagyunk. Ilyennek képzeltük-e? És akár igen, akár nem: vajon elképzelhető volna-e nélküle? Rajta kívül? Egyedül? Vagy a – kikkel is? Hogyan? Milyen áron és költségek mellett? Ha viszont leginkább csak vele, akkor megengedhetjük-e magunknak, hogy a fenti és hasonló kérdéseket tartósan figyelmen kívül hagyjuk?

Gyanítható, hogy – nem. Válaszok kellenek, közös gondolkodás kell, amiből közös cselekvés nőhet ki. Amíg nem késő.

 

Fóris György / Brüsszel, 2006. február

 

 

 

Kis- és közép-vállalkozások

 

Az Európai Unióban kb. 40 000 kivételével valamennyi vállalkozás a kis- és középvállalkozások körébe tartozik. A 18 millió vállalkozás 50 százaléka alkalmazottak nélküli, míg a 41 százalékuk csak 1-9 főt alkalmazó mikro-vállalkozás. Az átlagos méretű EU-vállalkozás 6 főt alkalmaz. A foglalkoztatottak 66 százalékát a 250 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató vállalkozások adják. A kis- és középvállalkozások adják a forgalom 60 százalékát. A mikrovállalkozások (legfeljebb 9 alkalmazott) által dominált ágazatokhoz tartozik a kiskereskedelem, idegenforgalom, a pénzügyi közvetítői tevékenység és az egyéb szolgáltatások. A kisvállalkozások (10-49 alkalmazott) által dominált ágazatokhoz tartozik a kiadói tevékenység és a felvett műsorokról másolatok készítése, a nagykereskedelem, a ruházati ipar, a bőr és fa árucikkek gyártása. A középvállalkozások (50-249 alkalmazott) elsősorban az élelmiszer-feldolgozó iparban, a számítógépgyártásban, a közlekedésben, a műanyagiparban, a textiliparban és a gépek és berendezések gyártásában dominálnak. Az Unió területén évente mintegy kétmillió - az állomány 10-12 százalékának megfelelő - vállalkozás indul.

 

A KKV-k meghatározása

 

Az Európai Bizottság annak érdekében, hogy általános keretet teremtsen a kis- és középvállalkozások fejlesztését szolgáló intézkedések, programok számára, 1996-ban egységes fogalmi meghatározást ajánlott a kis- és közepes méretű vállalkozásokra. Az általános, valamennyi szektorra kiterjedő meghatározás szerint a kis- és középvállalkozások esetében:

·          az alkalmazottak száma 250-nél kevesebb legyen,

·          az éves forgalom nem haladhatja meg a 40 millió eurót, vagy a mérleg-főösszeg a 27 millió eurót, és

·          meg kell felelni a függetlenségi kritériumnak, azaz legfeljebb 25 százalékig lehet olyan tulajdonosa a cégnek, amely nem tartozik a kis- és középvállalkozások körébe.

 

A Közösségi kis- és középvállalkozói politika fő céljai az Unió szintjén:

·          a vállalkozások alapítását és működését segítő üzleti környezet fejlesztése,

·          az európai kis- és középvállalkozások versenyképességének javítása, európaivá, nemzetközivé válásuk ösztönzése,

·          a tagállamok nemzeti politikáinak közelítése konkrét akciókkal, a legjobb módszerek feltárásával és azonosításával.

 

Mit jelent a vállalkozások számára az Európai Unió piaca? 

 

Az EU-csatlakozással a magyar piac az unió belső piacának részévé vált. A magyar vállalkozók ennek következtében az eddiginél sokkal keményebb és intenzívebb versennyel szembesülnek. Ezekkel a veszélyekkel párhuzamosan azonban vállalkozóink számára bőséges lehetőségek is nyíltak, hiszen a csatlakozás új piacokat is teremtett. A vállalkozóknak esélyük nyílik arra, hogy egy nagyobb, de igényeiben differenciáltabb piac réseiben egyenrangúként jelenjenek meg.

Piacralépési lehetőségeik azáltal is bővülnek, hogy részt vehetnek az EU közbeszerzési tenderein, illetve támogatási programjaiban.

 

 

 

Indíthatnak-e magyar állampolgárok vállalkozást az Európai Unióban?

 

Magyar állampolgárok mindennemű korlátozás nélkül, az adott tagország által szabályozott feltételekkel indíthatnak vállalkozást más tagországokban. A vállalkozásokra vonatkozó letelepedési jog szabadságának biztosítása érdekében a tagállamoknak lehetővé kell tenniük, hogy azok a gazdasági társaságok, amelyeket valamely tagállam rendelkezései szerint alapítottak, és amelyek alapszabály szerinti székhelye az unión belül van, szabadon végezzenek gazdasági tevékenységet bármely tagállamban. A tőke szabad áramlása biztosítja továbbá az unió minden polgára számára azt a jogot, hogy szabadon alapíthasson vállalkozást bármely tagállam területén.

 

A vállalkozás (letelepedés) szabadságának tartalma a jogosultak részére a következő jogokat biztosítja:

 

önálló keresőtevékenység megkezdése és gyakorlása másik tagállam területén;

vállalkozások alapítása és irányítása másik tagállam területén;

leányvállalatok, ügynökségek, fióktelepek, irodák létesítése másik tagállam területén.

 

A gazdasági társaságokkal kapcsolatban azonban meg kell jegyeznünk: a vállalkozás szabadsága nem ad lehetőséget arra, hogy az egyik tagállam rendelkezéseinek megfelelően alakult, az ebben a tagállamban nyilvántartásba vett gazdasági társaságok eredeti státusuk megtartásával szabadon áthelyezhessék központi igazgatásukat egy másik tagállamba.

 

Fontos tudni, hogy az egyes tagállamok vállalatalapítási szabályai eltérőek. A vállalkozóval tarthatnak azok a közvetlen családtagjai is, akik bár önállóan vállalhatnak munkát, de önálló vállalkozói tevékenységet nem folytathatnak.

 

Lehet-e szolgáltatásokat nyújtani más EU tagállamokban?

 

A szolgáltatások szabadsága a gazdaság minden olyan szereplőjét megilleti, aki/amely az Európai Unió valamely tagállamában szolgáltatást nyújt – így különösen azokat, akik ipari, kereskedelmi, szakipari és szabadfoglalkozású tevékenységeket végeznek. Megilleti továbbá azokat a személyeket, akik más tagállam szolgáltatóinak szolgáltatásait kívánják igénybe venni.

 

Az Unió tagállamában lakóhellyel, székhellyel rendelkező személy szolgáltatást nyújthat egy másik tagállamban honos személynek úgy, hogy a tevékenységét továbbra is a saját országában folytatja, vagy csak időlegesen jelenik meg a fogadó országban, ott tehát tartósan nem telepszik le. Letelepedés nélkül történik a szolgáltatásnyújtás például akkor, ha egy francia biztosító közvetlenül magyar ügyfelekkel köt biztosítási szerződést, vagy egy magyar zongorahangoló néhány napra Ausztriába utazik egy hangszer felhangolására.

 

Azokat, akik más tagállam szolgáltatóinak szolgáltatásait akarják igénybe venni, nem lehet korlátozni annak igénybevételében. Így például nem akadályozható, hogy egy személy külföldön részesüljön orvosi ellátásban, jogi vagy pénzügyi szolgáltatásokat vegyen igénybe, múzeumokat látogasson stb. A határon átnyúló szolgáltatásnyújtás így többféleképpen is megvalósulhat: a szolgáltató időleges átutazásával, a szolgáltatást igénybe vevő átutazásával, vagy egyszerűen olyan eszköz használatával, amely lehetővé teszi a közvetlen szolgáltatásnyújtást (pl. interneten, műholdas közvetítéssel).

 

Ha valaki letelepedés nélkül kíván szolgáltatást nyújtani, és ezért ideiglenesen másik EU tagállamba utazik, akkor az akadálymentes szolgáltatásnyújtást csak az egyenlő elbánáson túlmenő szabályozás biztosíthatja. Ilyenkor ugyanis a szolgáltatónak először a saját országa által meghatározott követelményeknek kell megfelelnie, így az általa már teljesített előírásoknak (pl. engedélyek beszerzése) való újbóli megfelelést a fogadó ország nem írhatja elő. Ez túlságosan nagy terhet róna a szolgáltatóra. A fogadó országok ezért elismerik a szolgáltató országában már teljesített követelményeket, és ezeken felül csak akkor érvényesítik saját szabályozásukat, ha ez a szolgáltatási tevékenység megfelelő gyakorlása érdekében (pl. fogyasztóvédelmi okokból), vagy más általános érdek (pl. közerkölcs védelme) érvényre juttatása miatt feltétlenül szükséges. Ha a szolgáltatásban részesülő utazik másik országba szolgáltatások igénybevételéhez, akkor a saját országának jogi védelmét elveszíti, és a szolgáltatás helye szerinti szabályok vonatkoznak rá.

 

A letelepedés és a szolgáltatásnyújtás olyan alapszabadságok, amelyek csak rendkívül szűk körben korlátozhatók. A külföldi szolgáltatók kizárhatók például a közhatalommal kapcsolatos szolgáltatások gyakorlásából. Az EU-tagállamok korlátozhatják továbbá a szabadságjogok érvényesülését a közrendre, a közbiztonságra vagy a közegészségügyre való hivatkozással.

 

Milyen forrásokból kaphat Magyarország uniós támogatásokat?

 

Az európai uniós források és támogatások három nagy csoportba sorolhatók: Strukturális Alapok, Kohéziós Alap és a közösségi kezdeményezések; mezőgazdasági támogatások; és Közösségi Programok.

 

A strukturális alapok (Európai Regionális Fejlesztési Alap, Európai Szociális Alap, Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Orientációs szekciója, Halászati Orientációs Pénzügyi Eszközök) célja, hogy a különböző régiók fejlettségbeli különbségét csökkentsék és a legelmaradottabb régiók lemaradását mérsékeljék. A Strukturális Alapokból érkező támogatások megszerzésének előfeltétele a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) kidolgozása. Nemzeti Fejlesztési Tervet minden olyan országnak készítenie kell, amelynek egy főre eső GDP-je az EU-átlag 75%-a alatt van.

 

A Kohéziós Alap azon EU tagállamok számára elérhető, amelyek 1 főre eső vásárlóerő-paritáson számított GNP-je nem éri el a közösségi átlag 90%-át.

 

A Közösségi Kezdeményezések, a Strukturális Alapokhoz hasonlóan a gazdasági és társadalmi kohéziós célok érdekében működnek, ám az ezek által alkalmazott munkamódszerek között lényeges eltérés van. A Közösségi Kezdeményezések fő célja a specifikus területekhez tartozó úttörő jellegű, innovatív megközelítések támogatása.

 

A mezőgazdaság, illetve vidékfejlesztés támogatása a fent már említett Strukturális Alapok forrásain kívül a Közös Agrárpolitika által nyújtott közvetlen támogatásokon keresztül valósul meg. (ld. Bővebben Mezőgazdaság c. fejezet)

 

A "Közösségi Programok" alatt az Európai Bizottság által elfogadott integrált intézkedések sorozatát értjük, amelyeknek célja a tagállamok közötti együttműködés erősítése különböző, a Közösségi politikákhoz kapcsolódó területeken.

 

 

Milyen fejlesztési forrásokat biztosít a Nemzeti Fejlesztési Terv?

 

Az Európai Unió tagjaként Magyarország jogosulttá vált az Unió fejlesztési támogatásainak igénybevételére, melyeket a strukturális alapok és a Kohéziós Alap nyújtanak.

Azt, hogy a támogatást milyen célokra vehetjük igénybe, a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) és a hozzá kapcsolódó operatív programok (OP-k) határozzák meg. A támogatással kapcsolatos konkrét pályázatok tartalmát pedig, már az operatív programok program-kiegészítő dokumentumai írják le.

A magyar Nemzeti Fejlesztési Terv 5 operatív programból áll: Agrár- és vidékfejlesztés, Gazdasági versenyképesség, Humán erőforrások fejlesztése, Környezetvédelem és infrastruktúra, Regionális fejlesztés operatív program.

 

Az operatív programokat kiegészítik a Kohéziós Alapból finanszírozott Közlekedési és környezetvédelmi fejlesztések.

 

 

Mik a Közösségi Kezdeményezések?

 

Az Európai Unió négy különleges programot, ún. Közösségi Kezdeményezést hozott létre, hogy közös megoldásokat találjon az Unió egészét érintő problémákra.

 

A Közösségi Kezdeményezések, a Strukturális Alapokhoz hasonlóan a gazdasági és társadalmi kohéziós célok érdekében működnek, ám az ezek által alkalmazott munkamódszerek között lényeges eltérés van. A Közösségi Kezdeményezések fő célja a specifikus területekhez tartozó úttörő jellegű, innovatív megközelítések támogatása. A Kezdeményezésekben részt vevők kötelezik magukat az eredményeik közkinccsé tételére annak érdekében, hogy a megszerzett tapasztalatokat más tagállamokban és tagjelölt országokban is fel lehessen használni.

 

A négy Közösségi Kezdeményezés közül az INTERREG Program a határon átnyúló, transznacionális és interregionális együttműködést, az URBAN Program a válságban lévő városok és a városi agglomerációk gazdasági és szociális regenerációját, a LEADER Program a vidékfejlesztést, míg az EQUAL Program új eszközök kifejlesztését támogatja a munkaerő-piacon előforduló diszkrimináció és az egyenlőtlenség elleni transznacionális együttműködésben.

 

A Nemzeti Fejlesztési Terven kívül pályázhatok más forrásból uniós támogatásra?

 

Uniós támogatásra lehet pályázni az ún. Közösségi Programok keretén belül is. A "Közösségi Programok" alatt az Európai Bizottság által elfogadott integrált intézkedések sorozatát értjük, amelyeknek célja a tagállamok közötti együttműködés erősítése különböző, a Közösségi politikákhoz kapcsolódó területeken. E programok többéves időtartam alatt valósulnak meg.

 

A Közösségi Programok finanszírozása a Közösség általános költségvetéséből történik.

 

Az uniós politikák szinte mindegyikéhez köthetünk Közösségi Programot. Közösségi szinten dől el, hogy mely területekhez kapcsolódóan, milyen programokat, mekkora költségvetéssel, milyen hosszú időszakra vezetnek be. A Tanács a program költségvetését minden esetben egy-egy ciklusra (4-5-6-7 évre) határozza meg. 

 

Ez a keretösszeg szabadon pályázható, nemzeti kvóták nincsenek meghatározva. A forrásokra bármely jogi személy (némely esetekben magánszemély is) beadhatja pályázatát.

 

Mind a beadás, mind a bírálat, elszámolás, a teljes adminisztráció az Európai Unió (Európai Bizottság Főigazgatóságai) intézményrendszerén keresztül történik. A pályázás konzorciumokban történik, általában minimum 2-3 EU tagállambeli szervezet részvételével.

 

A pályázók közvetlenül Brüsszellel állnak kapcsolatban, oda nyújtják be a pályázatukat, és onnan kapnak értesítést az eredményről. Ugyanakkor minden országban létrehoznak egy programirodát (vagy a program területéhez kötődő minisztériumon belül, vagy egy külön szervezeten belül), amelynek feladata az információnyújtás és -közvetítés.

 




munkavállalás az eu-ban

 

A személyek szabad mozgása az Európai Unióban a négy szabadság egyike, s e szabadság egy részterülete a szabad munkavállalás.

 

Melyek a munkaerő-áramlásra vonatkozó átmeneti korlátozások?

Azt a lehetőséget, hogy egy tagállam állampolgára egy másik tagállamban szabadon, az adott tagállam munkavállalóival azonos feltételek mellett vállaljon munkát, a közösségi jog biztosítja. A csatlakozási tárgyalások folyamán azonban a tizenötök kérték, hogy az új tagállamok állampolgárai számára egy bizonyos ideig még ne kelljen biztosítaniuk ezt a lehetőséget. Vagyis a közösségi jog alkalmazásának felfüggesztését kérték, amit derogációnak nevezünk.

Ez az átmeneti időszak legfeljebb hét évig tarthat, 2+3+2 éves szakaszolás szerint. Ez alatt az idő alatt a régi tagállamok 2004. május elsejét követően a magyar állampolgárok munkavállalását saját döntésük szerint továbbra is feltételekhez köthetik.

A csatlakozást követő első két évben a nemzeti jogszabályai keretében saját döntése szerint akár engedélymentessé is teheti a munkavállalást, hasonlóan a közösségi jog szabályaihoz, akár korlátozásokat is fenntarthat. Amennyiben a két év lejárta előtt (2006. április 30-ig) nem jelzi a tagállam, hogy a magyar állampolgárokkal szemben továbbra is fenn akar tartani a szabad munkavállalástól eltérő szabályokat, úgy a harmadik évtől (2006. május 1-től) az adott ország és Magyarország viszonylatában automatikusan a teljesen szabad munkavállalást biztosító közösségi jogszabályok lépnek életbe. Az ötödik év végét követően a hetedik év végéig a szabad munkavállalástól eltérő szabályokat csak akkor alkalmazhatják a tizenötök, ha igazolható, hogy a közösségi jog alkalmazása, azaz az új tagállamokból érkező munkavállalók korlátozásmentes beáramlása, munkaerő-piaci zavarokat okozna.

 

Hogyan szabályozzák az EU tagállamok a munkavállalást az első két évben?

A tizenöt régi tagállam közül három, Svédország, Írország és az Egyesült Királyság eddig sem kívánt átmeneti intézkedéseket életbe léptetni a magyar munkaerő szabad áramlásával kapcsolatban. Így ezekben az országokban a munkavállaláshoz nincs szükség munkavállalási engedélyre. A munkába állás egyéb feltételei, a tartózkodáshoz kapcsolódó adminisztráció azonban államonként eltér.

2006. elején Finnország, Portugália és Spanyolország mellett Görögország is bejelentette, hogy feloldja a szabad munkavállalást korlátozó intézkedéseket. Belgium, Dánia, Franciaország és Hollandia fokozatosan kívánja megnyitni munkaerőpiacait az elkövetkező három évben, Olaszország továbbra sem nyit, de duplájára emeli a kvótákat.

A három nem EU-tag EGT ország esetében Norvégia könnyített piacra jutást helyezett kilátásba, a dán modellhez hasonló intézkedéseket alkalmaznak (teljes munkaidős foglalkoztatás, a norvég bértarifának és munkafeltételeknek megfelelő munkavégzés). Izland fenntartja korábbi munkavállalás-engedélyezési rendszerét. Liechtenstein vonatkozásában pedig - a többi EGT ország viszonylatához hasonlóan - Magyarország is részese a liechtensteini kvótarendszernek.

Az Unióhoz Magyarországgal egy időben csatlakozott országok közül Málta és Ciprus viszonylatában a régi és új tagállamok megnyitották munkaerőpiacukat. A további hét új tagállam egymás közti viszonylatában megvalósult a kölcsönös munkaerőpiac-nyitás, azzal a feltétellel, hogy amíg az átmeneti időszak alatt legalább egy régi tagállam még korlátozásokat tart fenn bármely új tagállammal szemben, addig az új tagállamok egymással szemben élhetnek védő intézkedések alkalmazásával. Védintézkedés akkor foganatosítható, ha egy másik új tagállam állampolgárainak munkavállalása súlyos munkaerő-piaci zavarokat, vagy annak közvetlen veszélyét idézi elő.

Részletes információ a tagállamok szabályozásairól: http://www.euvonal.hu/index.php?op=mindennapok_tagallamok

http://www.euvonal.hu/index.php?op=kerdesvalasz_reszletes&kerdes_valasz_id=91

www.udi.no

 

 

 

Mikor kell tartózkodási engedélyt igényelni?

 

 

Az új tagállamok állampolgárai vízummentesen utazhatnak be valamennyi EGT tagállamba három hónapot meghaladó tartózkodási cél esetén is. Ilyenkor  a beutazás után az adott ország idegenrendészeti hatóságánál tartózkodási engedélyt kell igényelni, amelyet jövedelemszerzési tevékenység folytatása esetén az EGT állampolgároknak és családtagjaiknak általában öt évre adnak meg, és automatikusan hosszabbítható.

 

A tartózkodási engedély igényléséhez csak a munkaszerződésre van szükség, vagy pedig - vállalkozók esetében - igazolni kell, hogy az általuk üzletszerűen folytatandó tevékenység nem esik nemzeti korlátozás alá.

 

Ugyanakkor azon jelenlegi tagállamok, amelyek továbbra is munkavállalási engedélyhez kötik a magyar állampolgárok munkavállalását, eltérhetnek a tartózkodási engedély kiadására vonatkozó közösségi jogtól. Megadhatják azt rövidebb időre is, s kiadhatják az engedélyeket a munkavállalási engedély időtartamára is. 

 

Ha valaki a velünk együtt csatlakozott országok valamelyikében kíván dolgozni, akkor az unió szabályozása alapján gyakorlatilag automatikusan kapja meg a tartózkodási engedélyt.

 

Az automatizmus azt jelenti, hogy a tartózkodási engedély kiadását csak akkor tagadhatják meg a kérelmezőtől, ha az országban való tartózkodása a közrendet, közbiztonságot vagy közegészségügyi szabályokat (a betegségek jogszabályban vannak felsorolva) veszélyezteti, illetve ha olyan foglalkozást (pl. köztisztviselői) szeretne folytatni, amelyet az egyes tagállamok nemzeti jogszabályai szerint csak az adott ország állampolgára űzhet.

 

Az átmeneti korlátozás az egyéni vállalkozókra és az egyéb önfoglalkoztatókra, a diákokra, nyugdíjasokra  nem vonatkozik, így ők bármelyik EU-tagállamban kérhetnek tartózkodási engedélyt. A diákok és nyugdíjasok az Unió bármely tagállamába szabadon be -vagy kiutazhatnak, ott tartózkodhatnak, továbbá - amennyiben megélhetésükhöz szükséges rendszeres jövedelemmel és teljes körű betegbiztosítással rendelkeznek - ott lakhatnak és le is telepedhetnek. Ez a jog a magyar állampolgárokat is megilleti, hiszen az átmeneti szabályozás csak a munkavállalásra vonatkozik.

Nincs szükség tartózkodási engedélyre, ha a munka szezonális jellegű, vagy ha a munkavállaló rendszeresen - legalább  hetente - visszatér az állandó lakóhelye szerinti tagországba (például határmenti munkavállalás esetén).

 

 

Milyen jogai vannak a magyar munkavállaló az EU tagállamokban?

 

A szabad munkavállalásból következő legfontosabb jog, az általános diszkrimináció-mentesség. Eszerint a munkafeltételek, a munkajogi szabályozás, illetve díjazás tekintetében a közösségi munkavállalót nem szabad megkülönböztetni, vagy bármilyen hátránnyal sújtani. Az adott ország saját állampolgárainak járó szociális jogok egy része is automatikusan megilleti a más tagországból érkezetteket is. Ez egyebek között a nemzeti juttatások igénybevételére, a betegség, anyaság, munkanélküliség vagy munkahelyi baleset esetére folyósítandó járandóságokra vonatkozik.

 

A szabad munkavállalást korlátozó átmeneti időszak kizárólag az elhelyezkedést, a munkaerőpiacra jutás módját érinti, egyéb tekintetben a magyar munkavállalót ugyanúgy kell kezelni, mint bármelyik jelenlegi tagállam állampolgárát. Az EU szabályozásának kiindulópontja e tekintetben az, hogy a munkavállalókat tilos megkülönböztetni, vagyis egy magyar munkavállaló nem kaphat kevesebb fizetést és juttatást (ún. szociális előnyt), mint egy ugyanolyan munkakörben foglalkoztatott tagországi állampolgár.

 

 

 

 

Hol lehet konkrét állásajánlatokat találni az EU-ban?

 

Az Európai Unió átfogó állásbörzéje, az EURES (European Employment Services) az EU-tagállamok foglalkoztatási hálózatainak, munkaügyi szervezeteinek hálózata. Az EURES szolgálat tulajdonképpen egy összeurópai állás-adatbázis.

 

Az ingyenesen elérhető adatbázis mind a munkavállalók, mind a munkaadók részére tartalmaz hasznos információkat, és két részre bontható: az egyik tárolja az adatokat a megüresedett álláshelyekről, a másik olyan általános információkat közöl, amelyek a más tagállamban történő munkavállalást segítik elő. Ebben a második adatbázisban kapnak helyet az EU- és EGT-államokat bemutató oldalak, amelyek az egyes országokban hatályos munkajogi, adójogi, társadalombiztosítási, szociális szabályokat jelenítik meg, továbbá hasznos információkhoz tartalmaznak az adott ország politikai, kulturális, gazdasági és szociális helyzetéről. Ezeket az adatbázisokat az EURES-tanácsadók frissítik és használják.

 

Ezenkívül az EURES oldalon működik egy önéletrajz-adatbázis is, ahova mindenki ingyenesen feltöltheti az önéletrajzát, és amely révén a munkaadók rögtön felvehetik a kapcsolatot a potenciális jelöltekkel.

 

Az EURES tanácsadókat foglalkoztat, akik segítenek az álláskeresőknek. A tanácsadók több nyelvet beszélő és jól képzett munkaközvetítők, pályaorientációs konzulensek, akik ismerik a tagországok munkanélküli-ellátási, szociális biztonsági és munkajogi rendszerét. Ők foglalkoznak a potenciális munkavállalókkal és munkaerőt keresőkkel, és folyamatosan tájékozódnak az egyes államok munkaerőpiacának helyzetéről, illetve a munkaerőigényről. Az egyes országokban dolgozó EURES tanácsadók folyamatos kapcsolatban állnak egymással. Az EURES-tanácsadók munkáját intranetes adatbázis is segíti.

 

Magyarországon 12 nagyobb városban tevékenykednek EURES tanácsadók.

 

Az EURES honlapja: www.europa.eu.int/eures.

 

További információ az EURES-ről: http://www.eu2004.hu/index.php?op=mindennapok_munkavallalas&id=86

 

 


 

Szociális biztonság, egészségügy

 

Az EU akcióprogramokra épülő közös szociálpolitikája nem tűzte ki célul egységes európai szociális biztonsági jog kialakítását. Az EU „társadalombiztosítási joga” tehát harmonizáció helyett koordinációra épül. Az Unió csupán arra törekszik, hogy a személyek szabad mozgásának jogával élő, EU-tagállamokban utazó tagállami állampolgárok és családtagjaik részére biztosítsa az ellátások igénybevételére való jogosultságot más tagállamok területén is, vagyis a migráció megvalósulása során.

 

Mit jelent ez a gyakorlatban?

 

Minden tagállamnak joga van arra, hogy eldöntse, kik tartoznak társadalombiztosítási rendszerébe, milyen feltételek mellett milyen és mekkora juttatást kaphatnak, és mennyi hozzájárulást kell fizetniük. A közösségi rendelkezések szabályokat és közös elveket fektetnek le, melyeket minden tagállamnak be kell tartania. A tagállamoknak biztosítania kell, hogy a különböző nemzeti rendelkezések nem diszkriminatívak azokkal szemben, akik egy másik tagállamba költöznek, illetve ideiglenesen ott tartózkodnak.

 

Igényelhetünk-e a családtámogatást igényelni külföldön?

 

A fő szabály, hogy abban a tagállamban vagyunk jogosultak a családtámogatások igénylésére, ahol a járulékokat fizettük.

Emellett az Európai Unió - a tagállamok családtámogatási rendszereinek koordinációját szabályozó - 1408/71/EGK rendelete értelmében nem lehetséges, hogy ugyanazon kötelező biztosítási idő alatt több, azonos jellegű ellátásban részesüljünk.

 

Ennek értelmében, ha valaki az egyik tagállam jogszabályai szerint jogosult valamely családtámogatási juttatásra, akkor ugyanazon juttatást nem veheti igénybe egy másik tagállamban is. Még akkor sem, ha mindkét tagállam jogszabályai alapján jogosult lenne az említett támogatásra! (Ez utóbbi esetben kiegészítésre tarthat igényt, ha a másik tagállamban több juttatás illetné meg, mint ahonnan azt ténylegesen kapja. )

 A családtámogatás igényléséhez két nyomtatványra van szükség:

·         E401, amely azt igazolja, hogy hányan laknak itthon egy háztartásban

·         E411, amely azt igazolja, hogy a kérvényező itthon milyen családtámogatási ellátásokra jogosult

Általában minden EU tagországban igényelhető családi pótlék, eltérő formában, elnevezéssel és összeggel. Mivel a családi pótlék is szociális juttatásnak minősül, az adott tagállam döntheti el, hogy ki, mikor, és mennyi juttatásra jogosult. A legfontosabb szabály azonban az, hogy az egyes tagállamok állampolgárai között diszkriminálni nem lehet. Tehát a magyar munkavállalók is ugyanolyan feltételekkel vehetik igénybe a szociális ellátórendszert, mint az adott tagország állampolgárai.

További információ a szociális juttatásokról:

http://www.euvonal.hu/index.php?op=kerdesvalasz_reszletes&kerdes_valasz_id=1101

 

Hogyan juthat magyar turista egészségügyi ellátáshoz az EU egy másik tagállamában?

 

A biztosítottak körében már ismert E-111 jelű nyomtatványt 2005. november 1-jétől Magyarországon is egy új dokumentum az Európai Egészségbiztosítási Kártya váltotta fel, amely szintén az orvosilag szükséges ellátások igénybevételére jogosítja birtokosát. Az Európai Egészségbiztosítási Kártyával rendelkező, ellátásra jelentkező személyek a tervezett tartózkodásukra való tekintettel orvosilag szükségessé váló szolgáltatásokban részesülhetnek az adott tagországi biztosítottaknak megfelelő feltételekkel. Az orvosi szükségesség fennállásáról elsődlegesen - a körülmények mérlegelésével - a kezelőorvos dönt. Orvosilag szükségesnek azonban nem csak az azonnal nyújtandó szolgáltatások minősülhetnek. Amennyiben az igényelt ellátást - a beteg állapotára való tekintettel - nem feltétlenül szükséges rövid időn belül nyújtani, a szolgáltatónak figyelembe kell vennie, hogy az illető személy milyen hosszú időt kíván a tagországban tölteni. Amennyiben az illető személy nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, csak azon szolgáltatások nyújtandók, amelyek 3 hónapon belül feltétlenül szükségessé válnak. Egyéb esetekben a tartózkodási engedély lejártát kell figyelembe venni.

 

Az ellátások költsége

 

Itthoni egészségbiztosításunk alapján az Országos Egészségbiztosítási Pénztár mindazokat az ellátásokat kifizeti, amelyeket az EU-tagállam állampolgárainak is a biztosítójuk fizet; ezeket tehát külföldön térítésmentesen kapjuk. Azon ellátásokért viszont, amelyekért az EU-tagállam állampolgárai is maguk fizetnek, a magyar állampolgároknak is fizetni kell. Mindez az azonos elbírálás elvéből következik.

 

Az európai egészségbiztosítási kártya igénylése

 

A kártyát – az E111 jelű nyomtatványhoz hasonlóan – a Megyei Egészségbiztosítási Pénztár(ak) (MEP) adja ki, kérelemre a magyar egészségügyi szolgáltatásokra jogosult személyek részére. A kártya kiadása térítésmentes, kivéve azon eseteket, ha megsemmisül, megrongálódik, elvész, vagy ellopják. Ilyen esetekben igazgatási szolgáltatási díj fizetendő.

 

A kártya a MEP(ek) ügyfélszolgálatán igényelhető (MEP cím, ügyfélfogadás rendje: www.oep.hu - ügyfélszolgálatok menüpont) személyesen vagy meghatalmazott útján, kiskorúak esetében a törvényes képviselő közreműködésével.

 

Általános tudnivalók

A turistákra is vonatkozik az egyenlő bánásmód elve. Ez azt is jelenti, hogy amennyiben az adott tagállam biztosítottai az ellátásért olyan önrészt kötelesek fizetni, amelyet a biztosítójuk nem térít vissza, akkor ezt a magyar jogosult is köteles megfizetni, s az összeget az OEP nem téríti meg. Szinte minden tagállamban kell kisebb-nagyobb önrészre számítani, ezek mértéke eltérő, 5-20 euró. (pl. orvosi vizit, kórházban töltött napok, mentő, stb.).

                További fontos tudnivaló, hogy a szolgáltatásokat csak az adott országokban az egészségbiztosítás illetékes szerveivel szerződésben lévő szolgáltatótól lehet az egyenlő elbánás elvének megfelelően - tb-támogatással - igénybe venni. A szerződés nélküli magánszolgáltató által nyújtott ellátás költségeit a beteg saját maga fizeti. Ez utóbbi esetben az Európai Egészségbiztosítási Kártyával utólag sincsen lehetőség a költségek megtéríttetésére.

                A szolgáltatás orvosilag szükséges jellegét a kezelőorvos bírálja el, ennek megfelelően a Kártyával közvetlenül az adott tagállam társadalombiztosítási/egészségbiztosítási szervével szerződéses kapcsolatban álló egészségügyi szolgáltatóhoz kell fordulni. Az egészségügyi szolgáltatónak úgy kell ellátnia a magyar biztosítottat, mintha az adott tagállamban lenne biztosított.

 

Ez egyben azt is jelenti, hogy:

·          a kártyát csak az adott állam társadalombiztosítási szervével szerződött szolgáltató fogadja el,

·          az adott állam társadalombiztosítása/egészségügyi szolgálata által nyújtható ellátások igénybevétele esetén, és

·          az adott tagállamban biztosítottak által is fizetendő önrészekre/kötelező hozzájárulásokra a kártya nem nyújt fedezetet.

 

A kártya nem használható fel továbbá akkor, ha a biztosított valamilyen egészségügyi szolgáltatás igénybe vételének céljából utazott másik tagállamba.

 

További információ: http://www.euvonal.hu/index.php?op=egeszsegugy&id=127

 

Utasbiztosítás

 

Miután a turisták által sűrűn látogatott üdülőhelyek környékén az orvosok döntően magánpraxisban működnek, illetőleg bizonyos államokban a magyarországinál szűkebb a társadalombiztosítás keretében igénybe vehető szolgáltatások köre, továbbá egy külföldön elszenvedett baleset esetén a hazaszállítást csak kivételes esetben fedezi a kötelező egészségbiztosítás, mindenképpen ajánlatos megfontolni utasbiztosítás megkötését is.

 

Az utasbiztosítással magán egészségügyi szolgáltatóhoz is lehet fordulni, illetve a biztosítási szerződés szerinti összes ellátást fedezi (halottszállítást, poggyászbiztosítást, stb.).

 

Az ellátások költségeit csak a befizetett összeg erejéig vállalja biztosító, míg az Európai Egészségbiztosítási Kártya esetében az önrészt a biztosítottnak kell kifizetnie, az utasbiztosítás azonban az önrészt is fedezi.

 

 

További információ:

OEP

Tel: (1) 350-16-18

E-mail: nemzetk@oep.hu

Web: www.oep.hu

 



 

Civilek az EU-ban

 

Milyen európai szabályozások léptek életbe a civil szervezetek tekintetében?

Az Európai Uniónak nincsen átfogó, minden tagországra vonatkozó és kötelező jellegű szabályozása a civil szervezeteket (egyesületek, alapítványok) illetően. Ugyanakkor természetesnek veszik az egyesülési jog korlátozás nélküli, szabad gyakorlását. E tekintetben továbbra is a magyar jogszabályok maradnak érvényben.

Milyen uniós képzési pályázati lehetőségek vannak civil szervezetek számára?

Pályázati lehetőségek

 Leonardo da Vinci - szakképzés

A szakképzés ma már Európa-szerte túlnőtt a hagyományos intézményi kereteken, így a civil szervezetek is egyre nagyobb szerepet kapnak a képzési tevékenységekben. A Leonardo da Vinci program céljai és prioritásai számos esetben kapcsolódnak a szakképzésben érintett civil szervezetek céljaival és tevékenységi területeivel.

 

Socrates/Grundtvig - felnőttoktatás

A Grundtvig pályázati program célja, hogy javítsa a felnőttoktatás minőségét és hozzáférhetőségét, és európai együttműködési projektek révén biztosítsa az európai hagyományok, értékek megjelenését az életen át tartó tanulásban.

 

Socrates/Minerva - nyitott és távoktatás, kommunikációs és információs technológiák az oktatásban

A Minerva program az oktatás olyan médiumaira összpontosít, amelyek lehetővé teszik az ismeretek széles körű, egyéni igényekre szabott módon történő elsajátítását.

 

Socrates/Lingua
A Lingua program alapvető célja, hogy felkeltse az egyének nyelvtanulás iránti igényét és javítsa a nyelvoktatás színvonalát.

 

Socrates/Comenius iskolafejlesztési projektek

Cél az iskolairányítás, oktatásszervezés, illetve a pedagógiai megközelítésmódok összevetése. Ebben a pályázati formában közoktatási intézmények pályázhatnak, azonban különösen ajánlott bevonni az oktatási intézményeken túl más szervezeteket is.

 

Pályázás: bizonyos pályázati formákban a civil szervezetek maguk is pályázhatnak, illetve támogató partnerként vehetnek részt.

 

Az eredmények hasznosítása: segítséget nyújthatnak az eredmények terjesztésében, illetve maguk is részesülhetnek belőlük: hasznosíthatják a programok keretében létrehozott tananyagokat, részt vehetnek a kidolgozott képzéseken.

Már ma is vannak arra vonatkozó pozitív példák, hogy a legkülönbözőbb intézménytípusok (képzőintézmények, civil szervezetek, vállalatok, szakmai szervezetek, munkaügyi központok, stb.) fognak össze, hogy a helyi munkaerő-piaci igényeknek és társadalmi feltételeknek megfelelő oktatási-képzési formák kidolgozását kezdeményezzék.

 

Képzések és további lehetőségek

Európa-tanulmányok:
Európa-tanulmányi Központok: http://www.tka.hu/pages/content/index.php?page_id=31

A Strukturális Alapokkal és a Kohéziós Alappal kapcsolatos képzések:

SAKK (Strukturális és Kohéziós Alapok Képző Központ): http://www.oth.gov.hu/hivatal_sakk.php

Európai Szociális Alap: a foglalkoztatottság növelése és humánerőforrás-fejlesztés: http://www.esza.hu/

 

Egyéb pályázatok:

 

Pályázati kereső: http://www.euvonal.hu/index.php?op=palyazatok

Európai uniós társfinanszírozással meghirdetett pályázatok

A GKM EU-s forrástérképe.

Hazai – központi költségvetésből finanszírozott – pályázatok, programok

A GKM forrástérképe alapján készült hazai pályázatok összefoglalója.

Európai Bizottság:

http://ted.eur-op.eu.int/CD/application/pif/resources/shtml/common/home/home.html

EUoldal: www.euoldal.hu (regionális)

EU-Info: www.eu-info.hu (mezőgazdasági és vidékfejlesztési)

Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium: www.fvm.hu (mezőgazdasági és vidékfejlesztési)

Nemzeti Fejlesztési Hivatal: http://www.nfh.hu/

KultúrPont Iroda: www.kulturpont.hu (kulturális)

Tempus Közalapítvány: www.tka.hu (oktatási)

Gazdasági és Közlekedési Minisztérium: http://www.gkm.hu/gk/index_.paly (közbeszerzési)

ITDH EIC: http://www.itd.hu/itdh/nid/eictender (közbeszerzési)

Europeaid: http://europa.eu.int/comm/europeaid/index.htm (közbeszerzési)

Forrás Express: http://www.forrasexpress.hu/

Forráskombináció: http://www.forraskombinacio.hu/

Pályázatfigyelő: http://www.pafi.hu/

Pénzforrás: http://www.penzforras.hu/

SANSZ: http://www.sansz.ngo.hu/

Soros Alapítvány: http://www.soros.hu/

Nonprofit pályázatok: http://www.nonprofit.hu/paly/magyar.html?OrderBy=1

Magyar Ösztöndíjbizottság: http://www.scholarship.hu

 

 Az Európai Bizottság melyik főigazgatósága foglalkozik a civil szervezetekkel?

 

Az Európai Bizottságon belül a Főtitkárság foglalkozik a civil szervezetekkel kapcsolatos általános kérdésekkel. Itt dolgozták ki „Az Európai Bizottság és a nem-kormányzati szervezetek: szorosabb partneri kapcsolat” című vitairatot, mely általános irányelveket tartalmaz. Emellett a különböző főigazgatóságok szakmai alapon rendszeres kapcsolatokat tartanak az elsősorban európai szinten működő civil szervezetekkel. Elismerten erős a környezetvédő, a szociális és a fejlődési kérdésekkel foglalkozó civil kezdeményezések platformja.

 

Mi az a CONECCS?

 

A CONECCS (Consultation, the European Commission and Civil Society) az Európai Bizottság kezdeményezésére létrejött adatbázis, melynek célja, hogy tájékoztatást adjon azokról a civil szervezetekről, melyek összeurópai szinten tevékenykednek. A Bizottság nem akkreditálja a vele együttműködni kész civil szervezeteket, mivel álláspontja szerint a civil társadalom legszélesebb körével kíván konzultációkat folytatni. Ugyanakkor előnyben részesíti az európai szinten működő és/vagy nemzeti civil tömörüléseket. Az adatbázisra - ha az alapvető feltételeknek a szervezet megfelel - szabadon lehet feliratkozni. Internetes címük: <europa.eu.int/comm/civil_society/coneccs>.

További információ: http://www.eucivil.hu/index2.html

 


 

Költségvetés

Milyen forrásokból gazdálkodik az Európai Unió?

Az Unió gondoskodik a céljai eléréséhez és politikái folytatásához szükséges eszközökről.

 

Az egyéb bevételeket nem érintve, az Unió költségvetését teljes egészében a saját forrásokból kell finanszírozni.

 

Az Unió saját forrásainak rendszerére vonatkozó rendelkezéseket a Tanács által megalkotott európai törvényben határozza meg, melyet egyhangúlag kell elfogadni.

 

Az Unió többéves pénzügyi keretet határoz meg, mely legkevesebb ötéves időtartamra szól. Ennek célja annak biztosítása, hogy az Unió kiadásai rendezett módon, saját forrásai határain belül alakuljanak. Az éves költségvetésnek természetesen igazodnia kell ehhez a pénzügyi kerethez.

 

A költségvetés felépítése: a költségvetési év előirányzatait különböző fejezetek alá kell sorolni, ezeken belül a kiadásokat természetük és rendeltetésük szerint csoportosítva, illetve szükség esetén tovább részletezve.


Az Európai Parlament, Európai Tanács és a Tanács, Bizottság, valamint Európai Unió Bíróságának kiadásai a költségvetésben önálló szakaszokat képeznek.

 

A pénzügyi év január 1-jétől december 31-éig tart.

 

Az EU-költségvetés bevételeit a saját források rendszere biztosítja. Ez a tradicionális saját forrásokból, az áfa-alapú saját forrásokból és a GNI-forrásból áll.

 

Tradicionális saját források (TOR) a közös vámunió és a közös agrárpolitika működéséből származnak. Ezek egyrészt a kívülálló, harmadik országokból származó import utáni vámokat, másrészt a mezőgazdasági vámokat és a cukorilletéket tartalmazzák. A TOR tehát tisztán uniós bevétel, és közvetlenül következik az EU-szabályokból, ugyanakkor a tagállam szedi azt be. Ezért a beszedett összeg bizonyos százalékát visszatarthatja, a beszedés költségeinek finanszírozására (ennek mértéke 2002-től kezdődően 25 százalék).

Áfa-alapú saját forrás megállapítása minden tagállamra azonosan vonatkozó egységes kulcs alkalmazásával történik, amelyet az uniós szabályozásnak megfelelően kiszámított, harmonizált tagországi áfa-alapra kell vetíteni. 2004-től kezdődően a tagállamoknak áfa-alapjuk 0,5 százalékát kell befizetniük (2001-ig ez egy százalék volt, míg 2002 és 2004 között 0,75 százalék).

A bruttó nemzeti jövedelem (GNI) alapú forrás célja, hogy mindenképp fedezni lehessen az EU-költségvetés kiadásait, még akkor is, ha a többi forrás nem elegendő azok finanszírozására. Ezt a forrást az összes tagállam nemzeti jövedelmének összegére vonatkoztatott egységes kulcs alkalmazásával számolják ki. A tagállamok GNI-át az uniós szabályok alapján kell kiszámítani.

 

 

Európai Alkotmány

 

Mi az Európai Alkotmány? Hogyan jött létre? Mi a jelentősége?

 

Még az EU bővítési előfeltételének tartott Nizzai Szerződéshez csatolt Nyilatkozatban döntöttek a tagállamok arról, hogy 2004-ben újabb kormányközi konferenciát tartanak, amelyen az Unió hosszabb távú intézményi átalakítását, illetve az integráció mélyítésének kérdéseit fogják megvitatni.

2001. decemberi laekeni csúcson az EU újabb nyilatkozatot fogadott el a 2004-es kormányközi konferencia előkészítésének jegyében, melyben rendelkeztek az Európai Konvent felállításáról. A Konvent feladata a konferenciára történő javaslatok kidolgozása volt ám annak elnöke, Valéry Giscard d'Estaing javaslatok helyett egységes szövegű „Alkotmányos Szerződés” tervezetének megalkotását tűzte ki célul.

Európai Alkotmány létrehozásáról szóló történelmi jelentőségű megegyezés több mint két évig tartó vitának vetett véget. Az Európai Konvent első találkozójára 2002. február 28-án került sor, míg az EU vezetőinek végleges megállapodása 2004. június 18-án született meg, míg az Alkotmányos Szerződés aláírására 2004. október 29-én Rómában került sor.

 

Az új Alkotmány átláthatóbbá és hatékonyabbá tenné az Európai Uniót, és kellő rugalmasságot biztosítana a további fejlődéshez. Az Európai Alkotmányt létrehozó Szerződés (Alkotmányos Szerződés) magában foglalja az EU alapvető értékeit, céljait és hatásköreit. Az Alkotmányos Szerződés egységes szöveg, amely az eddigi összes alapító szerződés helyébe lépne, és az Európai Uniónak a nemzeti és a nemzetközi jogban is érvényes, egységes jogi személyiséget adna. Tovább növelné az Európai Parlament jogkörét, és létrehozná az Európai Unió külügyminiszteri posztját az EU nemzetközi befolyásának erősítése érdekében.

 

Az Alkotmány egyszerűsítené az EU jogi eszközeit is. A jelenlegi tizenötféle eszközt hat váltaná fel. A jogi aktusok európai törvények és kerettörvények, európai rendeletek és határozatok, valamint ajánlások és vélemények lennének.

 

Milyen célokat fogalmaz meg az Alkotmány?

 

Az Unió célja a béke és az általa vallott értékek megőrzése, valamint népei jólétének elősegítése. Polgárainak a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térséget, valamint egy egységes piacot biztosít, ahol a verseny szabad és torzulásoktól mentes.

 

Az Unió Európa fenntartható fejlődésén munkálkodik, melynek alapja

·         a kiegyensúlyozott gazdasági növekedés,

·         a magasan versenyképes piacgazdaság,

·         az emeltszintű környezetvédelem és

·         a környezet folyamatosan javuló minősége. 

 

Ezen kívül az Unió

·         segíti a tudományos és technikai fejlődést,

·         küzd a kirekesztéssel és a diszkriminációval szemben,

·         előmozdítja a társadalmi igazságosságot és védelmet, a nők és férfiak közötti egyenlőséget, a nemzedékek közötti szolidaritást és a gyermekek jogainak védelmét.

·         segíti a gazdasági, társadalmi kohéziót és a tagállamok közötti szolidaritást

·         tiszteletben tartja saját kulturális és nyelvi sokszínűségét és biztosítja Európa kulturális örökségének megőrzését és tovább gyarapítja azt. 

 

E célkitűzések elérése érdekében a tagállamok az Alkotmányban megfogalmazott hatáskörökkel ruházzák fel az Uniót. Ezeket a hatásköröket az Unió közösségi alapon gyakorolja, egyedi eszközökkel, egy egyedülálló intézményi berendezkedés keretében.

 

Milyen részekből áll az Alkotmány?

 

Az Alkotmányos Szerződés négy részből áll:

 

Az első rész meghatározza az EU céljait, hatásköreit, a lehetséges döntéshozatali módokat és az EU intézményeit.

 

A második rész az Alapvető Jogok Európai Kartáját tartalmazza.

 

A harmadik rész a jelenlegi szerződések rendelkezéseit is magukban foglaló politikákat és az Unió működését taglalja.

 

A negyedik rész tartalmazza az általános és záró rendelkezéseket, amelyek az Alkotmánymódosítás lehetséges módjait is leírják.

 

Mikor lép hatályba az Európai Alkotmány?

 

Miután az Európai Unió mind a 25 tagállamának vezetője 2004. október 29-én Rómában kézjegyével látta el az Európai Alkotmányszerződést, elindulhatott a ratifikációs folyamat. Ennek keretében minden tagország vagy nemzeti parlamentje vagy népszavazás útján hagyja jóvá az alapszerződést, amely a tervek szerint két évvel aláírása után lépett volna életbe, ám Franciaország és Hollandia lakossága népszavazáson elutasította a szöveget. Az EU állam- és kormányfői 2005. júniusi csúcstalálkozójukon úgy döntöttek, hogy meghosszabbítják a ratifikációra előirányzott időszakot és egy ún. gondolkodási időszakot iktatnak be. Ezen időszak alatt lehetősség van arra, hogy az állampolgárokkal jobban megismertessék az Alkotmány tartalmát és céljait.

 

 

További információ az Alkotmányról: http://www.euvonal.hu/index.php?op=szerzodesek&id=8

 

 

 

Állampolgári jogok az Európai Unióban

 

Az európai állampolgársággal járó jogok egy részét már az integráció kezdetén garantálták a szerződések, de az európai állampolgárság („European Union citizenship”) fogalmát csak a Maastrichti Szerződés vezette be 1993-ban. A szerződés az Európai Közösségről szóló (Római) Szerződésbe építette be a fogalmat, és az európai állampolgársághoz kapcsolódó jogok összegyűjtött felsorolását (17-22. cikk). Az európai állampolgárság nem helyettesíti és nem váltja ki a nemzeti állampolgárságot. Mindenki, aki valamely uniós tagállam állampolgára, egyben európai állampolgár is.

 

Politikai jogok

Az európai polgár jóval több, mint egy egyszerű fogyasztó vagy egy gazdasági vagy társadalmi szereplő. Az európai polgár az Európai Unió állampolgára, és mint ilyen különleges politikai jogokkal rendelkezik. A Maastrichti Szerződésnek köszönhetően, az Unió minden állampolgára - nemzetiségétől függetlenül - választójoggal rendelkezik és választható a helyhatósági és az európai parlamenti választásokon abban a tagállamban, ahol él.

                Az Amszterdami Szerződés (1997) előrelépést jelent az alapvető jogok megerősítése terén, mivel egy olyan eljárást vezet be, amely révén bármely tagállam tagsága felfüggeszthető, amennyiben az megsérti az uniós polgárok alapvetőjogait. Kiterjeszti továbbá a megkülönböztetés-mentesség elvét, amely így már nem csak a nemzetiségeket érinti, hanem kiterjed a nemi, faji, kor alapú és a szexuális preferencia alapján való megkülönböztetésre is. A Szerződés tovább erősíti a férfiak és nők közötti egyenlőség elvét.

                Végül, az Amszterdami Szerződés tovább növeli az átláthatóságot a politikák terén, és nagyobb hozzáférést nyújt a polgárok számára az európai intézmények hivatalos dokumentumaihoz, amennyiben ezt megfelelő közösségi vagy egyéni érdek indokolja.

 

A szabad mozgáshoz, munkavállaláshoz és tartózkodáshoz való jog

Minden EU polgár, nemzetiségétől függetlenül az Unió területén belül bárhol kereshet munkát. A nemzetiség alapú megkülönböztetés tilos.

                Az EU irányelvek harmonizálták a szabadfoglalkozású munkavállalást szabályozó jogszabályokat az Unió területén belül, azért, hogy az orvosok, ügyvédek, ápolónők, állatorvosok, kémikusok, építészek, biztosítási ügynökök, stb. képesítéseit az EU bármely országában elfogadják.

                Azonban még mindig számos olyan tevékenység maradt, melyek a különböző tagállamokban, különböző jogszabályok alá tartoztak. Ezért 1998. december 21-én, az uniós tagállamok elfogadtak egy olyan irányelvet, mely létrehozta a felsőoktatási oklevelek kölcsönös elismerési rendszerét. Ez az irányelv érvényes minden legalább három éven át tartó egyetemi képzésre és a nemzeti oktatási és képzési rendszerek közötti kölcsönös bizalomra épít.

                Az európai polgárnak joga van az Unió tagországába utazni, ott tartózkodni, letelepedni, munkát vállalni, tanulni. (Három hónapot meghaladó tartózkodás esetén azonban tartózkodási engedélyt kell kérni.) Egy uniós állampolgár belépése (illetve kiutasítása) egy másik tagország területére csak indokolt biztonsági vagy közegészségügyi okból tagadható meg.

            Így az európai polgárok legelső joga tehát az Unió területén belül a szabad mozgáshoz, munkavállaláshoz és tartózkodáshoz való jog.

 

További információ:

Átmeneti munkavállalási korlátozások a 2004-ben csatlakozott tagországok viszonylatában: http://www.euvonal.hu/index.php?op=mindennapok_munkavallalas&id=48

 

A letelepedés és beutazás szabályai: http://www.euvonal.hu/index.php?op=mindennapok_utazas&id=94

 

 

Európai Unió Alapjogi Chartája

Az Európai Uniónak a polgári jogok iránti elkötelezettsége további megerősítésre talált 2000. decemberében Nizzában, amikor ünnepélyesen bemutatták az Európai Unió Alapjogi Chartáját. A Chartát a nemzeti és az európai parlament tagjaiból, továbbá a nemzeti kormányok és a Bizottság egy tagjából álló Konvent dolgozta ki.

                Hat fejezetben - Méltóság, Szabadságok, Szolidaritás, Egyenlőség - Polgári jogok és Igazság - és 54 cikkelyen keresztül határozza meg az Európai Unió alapvető értékeit, illetve az uniós polgárok polgári, politikai, gazdasági, és szociális jogait. 

                Az első cikkelyek az emberi méltóság, az élethez való jog, a személyi integritáshoz való jog, a kifejezés szabadsága és a lelkiismereti szabadságról szólnak.

                A "Szolidaritásról" szóló fejezet, innovatív módon a szociális és gazdasági jogokat együttesen tárgyalja, ide tartozik így a sztrájkjog; a munkavállalók információhoz, konzultációhoz való joga, a magánélet és a munka összeegyeztetéséhez való jog; az egészségügyi ellátáshoz, valamint a szociális biztonsághoz és a szociális segélyhez való jog is.

                A Charta szorgalmazza továbbá a férfiak és nők közötti egyenlőséget és új jogokat vezet be. (Pl. az adatvédelemhez való jog, az eugenetikai tevékenységek és az emberi klónozás tiltása, a gyermekek és az idősek jogai, illetve a megfelelő közigazgatási bánásmódhoz való jog.)

                Az Alapvető Jogok Európai Kartája az Alkotmányos Szerződés második részét képezi, amely azonban csak akkor lép életbe, miután azt az összes tagállam ratifikálta. A ratifikáció a francia és a holland, az EU Alkotmányáról tartott sikertelen népszavazások után bizonytalaná vált.

További Információk az Alkotmányról: http://www.euvonal.hu/index.php?op=alkotmany

Európai Ombudsman 

1979 óta az Európai Parlamentet közvetlen általános választással választják. Az Európai Unióról Szóló Szerződés megalkotta az ombudsman intézményét is. Az ombudsmant az Európai Parlament választja, megbízatásának időtartama megegyezik a Parlamentével. Feladata az EU intézményei és szervei ellen benyújtott panaszok kivizsgálása. Bármely uniós polgár, továbbá bármely uniós tagállam területén élő személy vagy szervezet élhet a panasztétel jogával.  

Bármely az uniós tagállamok területén tartózkodó személy petíciót nyújthat be a Parlamenthez.

 Összefoglalva az EU állampolgársággal járó jogok a következők:

·          Az európai parlamenti választások során minden európai állampolgárt megillet az aktív és a passzív választójog, vagyis mindenki választó és választható is lehet, ha teljesíti a feltételeket (kor, jelölés feltételei).

·          Helyhatósági választásokon minden európai állampolgárt megillet az aktív és passzív választójog az EU területén bárhol, ahol letelepedett.

·          Minden európai állampolgár az anyanyelvén (a Közösség 20 hivatalos nyelvének egyikén) fordulhat a Közösség intézményeihez, és onnan anyanyelvén kaphat választ.

·          Minden európai állampolgár jogosult petíciót benyújtani az Európai Parlamenthez és az Európai Ombudsmanhoz

·          Minden európai állampolgárt megillet más EU tagállamok diplomáciai és konzuli védelme harmadik országokban, abban az esetben, ha nincs az adott államban magyar diplomáciai képviselet.

·          Minden uniós állampolgárt megillet a Közösségen belüli szabad mozgás és letelepedés joga.

·          Minden uniós állampolgár szabadon hozzáférhet az EU intézményei (Európai Bizottság, Európai Parlament, és az Európai Tanács) által létrehozott dokumentumokhoz.

·          Minden uniós állampolgárt megillet az alapvető emberi jogok gyakorlásához való jog, különös tekintettel az Emberi Jogok Európai Egyezményében és az Európai Unió Alapvető Jogok Chartájában foglalt jogokra. Az egyezmények szövege megtalálható az Európa Tanács Információs és Dokumentációs Központjában (http://www.europatanacs.hu).

·        A Közösségi jogban szigorúan tilos az állampolgárság szerinti diszkrimináció.